Музеј ,,Горачићке буне”

горацка буна

Музеј Горачићке буне смештен је у згради (полубрвнари) некадашње општинске суднице, у центру села Горачићи, непосредно уз школу и цркву рођења Пресвете Богородице.

Посвећен је буни од 20. фебруара 1893. године, која је била најмасовнији и најодлучнији покрет 19. века у Драгачеву. Радикали нису хтели да признају нову наметнуту управу од стране среског начелника и либерала који су били на власти. Око 300 сељака заузело је општинску судницу и нису хтели да предају печат и кључеве среском начелнику, због чега је дошло до оружаног сукоба у коме је погинуло 18, а рањено су 23 лица из села Горачићи, Живица и Губеревци.

Документи и експонати у музеју, отвореном 1968. године, везани су за догађаје у Горачићкој буни, а најновија поставка датира из 1993. године.

Испред Музеја је споменик посвећен грађанима палим у Горачићкој буни и подигнут је 1903. године.

Ваша адреса 54.83.122.227 Инфо посетиоца Unknown - Unknown понедељак, 11 децембар 2017 05:37