МЕСЕЦ ЗДРАВЕ ХРАНЕ

Октобар је месец здраве хране, па због тога разним активностима настојимо да код ученика промовишемо здраву и разноврсну храну која је најбитнија за правилан развој и здравље деце. Ученици првог разреда обележили су занимљивим часовима Светски дан здраве хране и Дан јабука.

Прва активност била је прављење воћа и поврћа од пластелина. Током рада ученици су имали прилику да чују о начинима здраве исхране и важности сваког оброка. Разговарали смо до којих последица могу  довести лоше навике, неправилна исхрана и зашто треба да избегавамо грицкалице и газирана пића.

У оквиру друге радионице Оживљени јесењи плодови ученици су на веома занимљив и креативан начин правили фигуре од јесењих плодова. Циљ ове радионице био је да се ученицима укаже на разноврсност природних плодова као и важност витамина за физички и психофизички развој детета, који се у њима налазе. Радионица је реализована у сарадњи са родитељима, а за овај час ученици су донели од куће разне јесење плодове. На столовима су се нашле јабуке, тикве, кромпири, кукуруз, жиреви, тако да смо учионицу за кратко време претворили у најлепшу јесењу башту. У веселој атмосфери вредне руке најмлађих школараца и њихових мама направиле су предивне фигуре. Било је ту јежева од кромпира, лутки од кукуруза, пингвина, насмејаних јабука, веселих поморанџи, корпица од плавог парадајза, али и цветних аранжмана у тикви. Свака фигура на свој начин лепа, а деца срећна и задовољна.

Трећа активност била је посвећена Светском дану јабука. На почетку часа ученици су решавали укрштеницу проткану воћем и поврћем, а коначно решење било је јабука. Уследио је разговор чему све служи јабука. Неки од одговора били су: да је поделиш са другом, да њоме опереш зубе, да ти пружи витамине, да маме и баке од ње праве компот, џем… Ученицима су на слајду приказани и обичаји везани за јабуку. Јабука се дарује детету да буде здраво и румено; младић је поклања девојци као знак љубави; гађа је младожења кад дође по младу; гост је доноси домаћину кад дође на славу и многи други. Упознали су се и са врстама јабука и њиховим именима, а потом су сви ученици добили стикер на коме је требало написати шта све јабука може да им поручи. Након читања радова, уследила је шетња лавиринтом, а крај часа ученици су искористили за занимљиве игре. Цртали су јабуку на табли везаних очију, носили су јабуку у варјачи, на глави, плесали су са јабуком. Час је завршен поруком: „Једна јабука на дан, па неће лекар у твој стан.”

Уследио је час ликовне културе на коме су ученици правили јабуку. Направили су куглице од салвета у боји, а потом су их лепили на картон. Уз мало труда и креативности настале су дивне, румене јабуке, које су потом изложене на одељењски пано. На крају овог дана ужинали смо сочне плодове румених јабука.

Mesec zdrave hrane

Ваша адреса 54.83.122.227 Инфо посетиоца Unknown - Unknown понедељак, 11 децембар 2017 05:38